Normalde birçok organizma vücudumuzda yaşar ve hiçbir zarar vermez. Ancak bazı koşullar nedeniyle hastalığa neden olabilirler. Enfeksiyonlar; mikrop ve bakterilerin vücudu enfekte etmesiyle gelişir. Bu bulaşma sonucu ortaya çıkan herhangi bir hastalığın tanı, tedavi süreci ve takibi enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji biriminin görevidir.

Enfeksiyon hastalıkları uzmanları boğaz enfeksiyonları, burun akıntısı, balgam, idrar yaparken yanma, ishal, hayvan ısırması veya vücutta paslı bir metal batması gibi durumlarla ilgilenirler. Bu durumlar hastalığa neden olan organizmaya bağlı olarak değişebilir. Bazı enfeksiyon türleri hayati tehlike yaratabileceğinden acil müdahale gerektirir.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü Hangi Hastalıkları Tedavi Ediyor?

Bakteriler, virüsler, mantarlar ve parazitlerin neden olduğu hastalıklar: Genellikle ateş, ishal veya kas ağrıları belirtiler arasında yer alır. Bu tür hastalıklar solunum, kan, vücut sıvıları gibi birçok nedene bağlı olarak bulaşabilir.

HIV ve AIDS: Kan ya da cinsel temas yoluyla bulaşan HIV ve AIDS, beyaz kan hücrelerini baskılayarak vücudu savunmasız bırakır. Bağışıklık sistemi düşük olan bu hastalar için en ufak bir hastalık bile çok tehlikelidir. Bu nedenle rutin kontrollerini yaptırmalı ve hastalıklara karşı kendilerini korumalıdırlar.

Hepatit B: Hepatit B bir karaciğer iltihabıdır. Kan, cinsel temas ya da tükürük gibi vücut sıvılarıyla temas sonucu bulaşan Hepatit B virüsü siroza, karaciğer fonksiyon kaybına ve hatta karaciğer kanserine neden olabilir. Bazı türleri herhangi bir soruna yol açmadan kendiliğinden geçebilirken, diğerleri tedavi gerektirir.

İdrar yolu enfeksiyonları: Mesane, böbrek ve üreterde meydana gelen bir enfeksiyon türüdür. Sağlıklı bir kişinin idrarında bakteri bulunmaz. Hamam, havuz, deniz gibi halka açık yerlerden bulaşabileceği gibi cinsel ilişki yoluyla da bulaşabilir. Yetersiz sıvı alımı, vücut direncinin düşük olması, taş hastalıkları enfeksiyon gelişimini kolaylaştırabilir. İdrar yolu enfeksiyonları da jinekoloji ve üroloji uzmanlarının alanına girmektedir.

Grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonları: Üst solunum yolu enfeksiyonları özellikle kış aylarında hızla yayılabilen, grip, soğuk algınlığı, orta kulak iltihabı, sinüzit, farenjit, larenjit, bronşit, zatürre gibi mikrobik hastalıklara neden olan virüslerdir. Virüslerin soğuk havalarda daha uzun süre canlı kalabilmesi, vücut bağışıklığının düşük olması, hava kirliliğinin artması, havasız ve kalabalık ortamlarda bulunulması solunum yolu enfeksiyonlarının daha sık görülmesine neden olmaktadır.

İshal: Günde 3’ten fazla, sulu ve bazen büyük dışkılama ile seyreden ishal bir bağırsak enfeksiyonudur. Virüsler, bakteriler, gıda zehirlenmesi, ülseratif kolit ve laktoz intoleransı ishale neden olabilir. Dışkı değişikliklerinin yanı sıra ateş, karın ağrısı, bulantı, kusma ve baş ağrısı gibi belirtiler gösterir. Çoğu ishal akuttur ve müdahale edilmeden kendiliğinden geçer. Bol su tüketmek temel prensiptir. Ancak bazı ishaller dirençli veya kronik olabilir. Böyle bir durumda tıbbi tedavi gerekir.

Beyin ve omurilik enfeksiyonları (menenjit, ensefalit vb.): Merkezi sinir sistemi iki önemli yapıdan biridir; beyin ve omurilikten oluşur. Özellikle bağışıklık sistemi zayıflamış çocuklarda merkezi sinir sisteminde enfeksiyon görülebilir. Menenjit, beyin apsesi, ensefalit (beyin iltihabı) gibi çeşitleri olan bu hastalık grubunda erken tanı önemlidir ve acil tedavi gerektirir.

Diyabetik ayak enfeksiyonları: Diyabetik hastalarda en sık görülen sorunlardan biridir. Erken teşhis çok önemlidir çünkü ilerlemesi halinde uzuv kaybına yol açabilir.

Yumuşak doku enfeksiyonları: Dış ortamla temas halinde olan deri birçok mikroorganizma ile temas halindedir. Bu mikroorganizmalar bazen yumuşak doku enfeksiyonlarına neden olabilir. Kesikler, travmalar, ısırıklar, kötü hijyen, düşük bağışıklık sistemi, diyabet gibi hastalıklar enfeksiyon riskini artırır. Komplike olmayan yüzeysel enfeksiyonlar daha sık görülmekle birlikte nekrotizan fasiit gibi ciddi türleri de vardır.

Hızlı bir şekilde randevunuzu alabilirsiniz.