Kardiyoloji birimi dolaşım sistemi ve kalp ile ilgili sorunları inceler. Bu birimdeki uzmanlar 6 yıllık tıp eğitiminden sonra 5 yıl kardiyoloji alanında uzmanlaşarak kardiyolog unvanını alırlar. Kardiyologlar kalp krizi, kalp ritim bozuklukları, kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, ateroskleroz, doğumsal kalp hastalıkları, kalp kapak hastalıkları ile ilgilenir. EKG, EKO, doppler, ritim holter, tansiyon holter, anjiyografi gibi tanı yöntemlerini kullanır. Stent ve kalp pili gibi invaziv işlemleri gerçekleştirir.

Çabuk yorulma, morarma, çarpıntı, bayılma, nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi belirtileri olan kişiler bir kardiyolog tarafından görülmelidir. Birçok hastalıkta olduğu gibi kardiyolojik hastalıklarda da erken teşhis çok önemlidir. Bu nedenle düzenli olarak kardiyolojik muayenelere gitmek gerekir.

Kardiyoloji Ünitesi Hangi Hastalıklara Bakıyor?

Damar tıkanıklığı ve kalp krizi: Kalbe giden damarlarda darlık veya tıkanıklık olması durumunda kalbe yeterli kan gidemez ve oksijensiz kalan kalp beslenemez. Damar tıkanıklığının en önemli nedenleri yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve şeker hastalığıdır. Sigara içmek, doymamış yağdan zengin beslenmek ve aşırı kilolu olmak damarların plaklarla tıkanmasına neden olur. Kalbin yetersiz beslenmesi kalp krizine yol açabilir. Göğüsten sol kola, sırta ve çeneye yayılan ani ve şiddetli ağrı, nefes darlığı, terleme ve mide bulantısı kalp krizinin belirtileri arasındadır.

Hipertansiyon: Kan basıncı anlamına gelen yüksek tansiyona hipertansiyon ya da yüksek kan basıncı denir. Sistolik kan basıncının 120 mmHG’nin, distolik kan basıncının ise 80 mmHG’nin üzerinde olması durumunda hipertansiyonun varlığından söz edilir. Hipertansiyonu olan hastalardan genellikle yaşam tarzlarında değişiklik yapmaları istenir. Tuz tüketimi kontrol altına alınır, ideal kiloya ulaşılmaya çalışılır. İlaç tedavisi de tedavinin önemli bir parçasıdır.

Kapak hastalıkları: Kalp kapak hastalıkları, kalbin sağ ve sol odacıklarında bulunan kapakların yetersiz çalışması veya daralması sonucu ortaya çıkar. Böyle bir durumda erken müdahale çok önemlidir. Kalp kapak hastalıkları doğumdan itibaren mevcut olabilir. Doğuştan kapak yetersizliği “doğumsal kalp kapak hastalıkları” olarak adlandırılır. Ancak kapak hastalıklarının çoğu doğumdan sonra ortaya çıkar ve buna “edinsel kalp kapak hastalıkları” denir.

Ritim bozuklukları: Yetişkin bir insanın kalp atım hızı istirahat halinde dakikada 60 ile 100 atım arasında olmalıdır. Aritmi (ritim bozukluğu) kalp atışının düzensizliğini ifade eder. Kalbin normalden daha yavaş atması, normalden daha hızlı atması veya düzensiz aralıklarla atması ritim bozukluğu olarak kabul edilir. Yavaş kalp atımına bradikardi (dakikada 60 atımın altında), hızlı atıma ise taşikardi (dakikada 100 atımın üzerinde) denir.

Kalp yetmezliği: Kalp yetmezliği, kalbin ihtiyacı olan kanı vücuda gönderememesidir. Kalp yetmezliğinin en yaygın nedeni, kalp krizi sonucu oluşan hasar nedeniyle kalp kasının kasılamamasıdır. Tedavi nedene göre belirlenir. Örneğin kalp kapakçığından kaynaklanıyorsa kapakçığın değiştirilmesi, yüksek tansiyondan kaynaklanıyorsa tansiyonu kontrol altına almak için ilaç tedavisine başlanması gerekir.

Doğumsal kalp hastalıkları: Kalbin damarlarında, duvarlarında veya kapaklarında gelişimsel bozukluk olan bebeklerde nefes almada güçlük, aşırı terleme, dudaklarda, el ve ayak parmaklarında morarma, gelişme geriliği gibi şikayetler olabilir. Doğumsal kalp hastalıklarının çoğu henüz anne karnındayken; gebeliğin 18. haftasında yapılan fetal ekokardiyografi ile teşhis edilebilir. Eğer bir anomali saptanırsa buna göre planlama yapılır. Bazı hastalıklar bebek büyüdükçe kendiliğinden geçer; bazıları ilaçla, bazıları ise ameliyatla tedavi edilir.

Bayılma: Senkop olarak da adlandırılan bayılma, geçici bir bilinç kaybıdır. Beyne giden kan akışındaki geçici bir azalmadan kaynaklanır. Bayılma altta yatan başka hastalıklara işaret edebilir, kaynağı belirlenmelidir.

Denizli Kardiyoloji

Elektrokardiyografi (EKG), egzersiz elektrokardiyografisi, ekokardiyografi (EKO), renkli doppler ve Holter monitörizasyonu gibi testleri hastanemizde yaptırabilirsiniz.

Hızlı bir şekilde randevunuzu alabilirsiniz.