Nöroloji, sinir sistemi fizyolojisi bozukluklarını kapsar ve yetişkin ve pediatrik nöroloji olarak ikiye ayrılır. Nöroloji birimi beyin, omurilik (spinal kord) ve periferik sinir sistemlerinden herhangi birinde meydana gelen hastalıkların tedavisi ile ilgilenir. Sinir sistemi hastalıklarının tedavisi konusunda uzmanlaşmış hekimlere nörolog denir. Sinir sistemi bozukluklarının neden olduğu kas hastalıkları da dahil olmak üzere işlevsel olmayan hastalıkların alanı da nörolojinin alanıdır.

Manyetik rezonans (MR), bilgisayarlı tomografi (BT), elektroensefalografi (EEG) ve elektromiyografi (EMG) hastanemiz nöroloji biriminde kullanılan yöntemlerdir.

Nöroloji Ünitesinde Hangi Hastalıklar Tedavi Ediliyor?

Alzheimer: Beyin hücrelerinin zaman içinde ölmesi sonucu ortaya çıkan hafıza kaybı, bunama (demans) ve bilişsel fonksiyonların kaybına Alzheimer denir.

Demans: Alzheimer hastalığının en sık görülen nedenidir. Günlük aktivitelerde bozulmalar, psikiyatrik belirtiler ve davranış bozuklukları vardır.

Beyin kanaması: Beyin dokusunda, beyin boşluklarında ve beyin yüzeyinde meydana gelen kanamalardır.

Felç: Beynin bir bölümüne giden kan akışının azalması ve beyin dokusunun oksijensiz kalması sonucu oluşur.

Baş ağrısı: Başın belli bir bölgesinde ağrı ve zonklama. Baş ağrısı kişinin yaşam kalitesini düşürür ve günlük işlerinin aksamasına neden olabilir.

Baş dönmesi: Denge problemlerine neden olur. Dış etkenlerden ya da kullanılan ilaçlardan kaynaklanabilir. Altta yatan neden araştırılır ve tedavi yöntemi belirlenir.

Epilepsi: Epilepsi olarak da bilinen sara, beynin bir bölgesindeki hücrelerin anormal elektrik sinyalleri göndermesi olarak tanımlanır. Doğum sırasında veya sonrasında beyin hasarı geçirmiş kişilerde görülen kronik bir hastalıktır.

Parkinson hastalığı: Beyin hücrelerinin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan maddeyi üreten hücrelerin bozulmasıdır. Bu hücrelere dopamin adı verilir. Daha çok 60 yaş ve sonrasında görülür. İlaç tedavisi uygulanıyor ancak bu tedavi yetersiz kalıyorsa beyin pili yöntemine başvurulur.

Hareket bozuklukları ve tremor (titreme): En sık görülen hareket bozukluğu titremedir. Aşırı egzersiz, stres, uykusuzluk, yorgunluk gibi faktörlere bağlı olabilir. El titremelerinin yanı sıra baş, ses, gövde ve bacaklarda da titreme görülebilir.

Multipl Skleroz (MS): Multipl skleroz bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Daha çok 20-40 yaş arası kişilerde görülür. Hayatı tehdit eden bir hastalık değildir. Kesin tedavisi olmamakla birlikte erken tanı ve doktor kontrolü ile yaşam konforu artırılabilir.

Uyku bozuklukları: Nedenleri kişiye göre farklılık gösteren uyku bozuklukları yaşam kalitesini düşürür ve kişinin sağlığının bozulmasına neden olabilir. Uykuda yürüme, yatak ıslatma, kabus görme gibi diğer sorunlar da uyku bozuklukları arasında yer alıyor.

Migren: Migren bir tür baş ağrısıdır. Genellikle atak şeklindedir ve ağrı şakak bölgesinde olur. Kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülür. Migreni tetikleyen faktörlerden uzak durarak ve doktor kontrolünde ilaç kullanarak kontrol altına alınabilir.

Diyabetik nöropati: Periferik sinir sisteminin hasar görmesine diyabetik nöropati denir. El ve ayaklarda ağrı, uyuşma, karıncalanma ve iğnelenme belirtileri arasındadır. Ancak bazı hastalar herhangi bir belirti göstermeyebilir.

Kas hastalıkları: Kas güçsüzlüğü veya kas kütlesi kaybını içerir. Genellikle erken yaşlarda kendini gösterir ve doğru tedavi yöntemi uygulanmazsa belirtileri giderek kötüleşir.

Denizli Nöroloji:

Sinir sistemindeki hastalıkların tedavisinde rol oynayan nöroloji birimi, önemli hastalıkların teşhisinde de etkilidir. Bu nedenle olası hastalıkların gözden kaçmaması ve erken teşhis edilebilmesi için deneyimli bir nöroloğun gözleminden geçmek önem taşıyor.

Nörolog hakkında bilgi almak için tıklayın: Uzman Doktor Hayri OKUMUŞ 

Hızlı bir şekilde randevunuzu alabilirsiniz.