Dyt. Sevim KÜÇÇÜKOĞLU BAŞPINAR

30.07.1997 doğumludur.

EĞİTİM

2015 – 2019 Ankara Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Ankara, Türkiye Lisans, Beslenme ve Diyetetik Diploma Notu: 3.37 / 4.00 Faaliyetler: Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Topluluğu’nda (ANKÜBEST) başkan yardımcısı, sekreter olarak görev aldım. Bu süreçte etkinlik afişi tasarlama, sosyal medyayı yönetme ve kulübün logosunu tasarlayıp oy birliği ile değiştirme gibi faaliyetlerde bulundum. 14 Kasım Dünya Diyabet gününde farkındalık yaratmak, diyabet ve diyabette beslenmeye ilişkin bilgiler vermek amacıyla sunum düzenleyip konuşmacı olarak yer aldım. II. Beslenme Ve Diyetetik Öğrenci Çalıştayı’nı topluluk olarak düzenleyip gerçekleştirdik. Mezuniyet Tezi Projesi: Diyetsel Liflerin Sağlıklı Kadın Bireylerdeki Besin Tüketimi, Enerji Alımı ve Postprandiyal İştah Üzerine Kısa Dönem Etkileri (Müdahale Çalışması) Mezuniyet Semineri Projesi: Kakao Flavonollerinin Kan Lipit Profili Üzerine Olan Etkisi (Derleme)
2011 – 2015 Türk Eğitim Vakfı Anadolu Lisesi, Denizli, Türkiye Diploma notu: 86,15 / 100 Dahil olunan kulüpler: TEVAL Yansıma Tiyatro Kulübü Uğraşılan spor dalları: Badminton ve voleybol

STAJ DENEYİMİ

Haziran 2018- Temmuz 2018 ŞİRİNTEPE AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ
-Aile sağlığı merkezine gelen bireylere fruktoz ve ekmek tüketimleriyle ilgili anketler yapılarak veri toplandı. Veriler doğrultusunda bireylere bu konularda bilgilendirilme yapıldı. Halkı bilinçlendirmek amacıyla prebiyotikler-probiyotiklerle ilgili bir afiş; gebelikte beslenmeyle ilgili bir sunum; mikrobiyata ve bağırsak sağlığı ile ilgili broşür tasarladım. Bireylere sağlıklı beslenme önerilerinde bulundum. Obezite ve metabolizma konusuna daha çok yöneldiğim bir staj deneyimi yaşadım.
Eylül 2018 – Ocak 2019 CEBECİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA HASTANESİ
– Yetişkin hastalıklarında diyet tedavisini danışanlara ve hastalara aktardım. Bu süreçte hastaya nasıl yaklaşılır, nasıl iletişim kurulur ve hasta tedaviye nasıl inandırılır gibi olumlu derslerin yanında hastalara ihtiyaçları olan diyet tedavisini uygulama fırsatım oldu. Hastanenin; gastroenteroloji, psikiyatri, kadın-doğum, FTR, nütrisyon, dahiliye, göğüs hastalıkları, poliklinik bölümlerinde staj yaptım.
– Çocuk hastalıklarında beslenme; ek besine geçiş dönemi, bebek beslenmesi, periton diyalizi alan çocuklarda beslenme tedavisi, protein enerji malabsorbsiyonu olan çocuklara yaklaşım ve beslenme tedavisi, anoreksiya veya obezite tanısı almış çocuklara yaklaşım ve beslenme tedavisi, ender görülen metabolizma hastalıklarında beslenme tedavisi, diyabetli bir çocuğa karbonhidrat sayımı öğretme/beslenme tedavisini yönlendirmesine yardım etme gibi çeşitli alanlarda staj yaptım.
Şubat 2019 – Nisan 2019 MAYA İNCEK KOLEJİ
-ISS Catering hizmetlerinde, yönetici stajyeri olarak yer aldım. Kurum beslenmesine dair incelikleri kavradım. Bütçe ve menü planlaması, sanitasyon ve HACCP, personel yönetimi, tarif geliştirme ve tarife standartlaştırma gibi konularda pratik yapma imkanım oldu. Çalışanlarla iletişimimiz kuvvetliydi.
Nisan 2019 – Mayıs 2019 GÜLHANE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ
-Hastanedeki poliklinik, genel cerrahi, plastik cerrahi, yoğun bakım, yanık merkezi, tıbbi onkoloji, gastroenteroloji bölümlerinde staj yaparak yetişkin hastalıklarında beslenme tedavisini ve hastanenin işleyişini baş diyetisyenin yanındaki stajım sayesinde kavradım.
-Beslenme desteğine enteral veya parenteral yolla ihtiyaç duyan bireylere gereken beslenme tedavisinin verilmesinde, doktorlarla birlikte çalışarak, yardımcı oldum. Sağlıklı beslenme, zayıflama gibi durumlarda danışanlarla ve hastalarla fikir alışverişinde bulunarak gereken diyetin uygulanmasını ilettim.
-Kişilerin yaşını, vücut ağırlığını, boy uzunluğunu, hastalık durumlarını ve kan değerlerini değerlendirerek kişiye özgü beslenme tedavisi uygulanmasını sağladım.

Uzmanlık Alanı Beslenme ve Diyet
Derecesi
Yabancı Dil
Uzmanlık Alanları
  • Beslenme
  • Diyet

Tıbbi Geçmiş

Odak Hastanesi