Beslenme, yaşamın sürdürülmesi ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için en temel fonksiyonlardan biridir. Sadece açlık hissini ortadan kaldırmak için beslenmek ise ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Denizli Odak Hastanesi Beslenme ve Diyet Birimi olarak kişilere diyet programları ve beslenme eğitimleri ile hizmet veriyor, alanında uzman diyetisyen ile kontrollü ve sağlıklı kilo vermenize ya da almanıza yardımcı oluyoruz.

Sağlıklı beslenme; güçlü bir metabolizmaya sahip olmak ve vücut ağırlığını dengede tutmak amacı ile yapılır. Bu amaç doğrultusunda birçok kişi fiziksel görünümünü düzeltmek, kronik rahatsızlığı var ise bu hastalığı kontrol altında tutmak veya ideal kilosuna ulaşmak için günlük hayatında diyet programı uygular.

Diyet kelimesi toplumda zayıflamak olarak tanımlansa da bu kesinlikle yanlış bir ifadedir. Diyet programına girecek kişilerin mutlaka bu ayrımı yapması gerekir. Bunun yanında diyet programlarının kişiye özel olduğu durumu da ikinci önemli konudur. Tıbbi durumunuz özel tetkiklerle araştırılmalı, kilo kaybının ya da artışının sebebi bulunmalı ve size özel program oluşturulmalıdır. Bilinçsiz yapılan diyetler hem vücut fonksiyonlarınıza zarar verebilir hem de verilen kilolarınızı kolaylıkla geri almanıza neden olabilir. Bu yüzden bir beslenme ve diyet uzmanından destek almak çok önemlidir.

Beslenme ve Diyet Birimi Hangi Hastalıklara Bakar?

  • Hastalıklarda beslenme

Kişilerin hastalıklarına uygun teşhislere göre programlar ve tedaviler uygulanır.

  • Diyabetik hastalarda beslenme

Diyabet hastalığının temelini beslenme oluşturur. Bu hastalığın ilerlemesini engellemek ve yaşam standardını kaliteli bir noktada tutmak için özel beslenme tedavisi gerekir.

  • Kilo verme ve kilo alma programları

Çağımızın en popüler hastalıklarından biri olan obezitenin mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Obezite ile mücadelede yaşam şartı değişiklikleri, spor, diyet ve cerrahi yöntemler yer alır. Obezite ameliyatı öncesinde de sonrasında da kişi beslenmesine dikkat etmelidir. Bu nedenle ameliyat öncesi ve sonrasında diyetisyen eşliğinde hareket etmek gerekir. Ameliyat öncesinde diyetisyen eşliğinde hazırlanan programda vücuttaki yağ oranını azaltmak, fiziksel aktiviteyi artırmak amaçlanır. Bu sayede kişi ameliyata hazır hale gelir. Ameliyat sonrasında ise diyetisyen ve doktor kontrolünde sıvı beslenmeye geçilir ve kişi yavaş yavaş fiziksel hareketlere başlar. Süreç ilerledikçe beslenme düzeninin protein ağırlıklı fakat az miktarda olması gerekir.

  • Sporcular için beslenme

Spor yapan kişilerin performanslarını yüksek ve sağlıklı bir düzeyde tutmaları için besleyici, düzenli ve kaliteli bir programa ihtiyaçları vardır. Yapılan spor dalına, kişinin ölçüm sonuçlarına göre Denizli Özel Odak Hastanesi beslenme ve diyet uzmanları tarafından beslenmesi planlanır ve takibi düzenli bir şekilde yapılır.

  • Doğum öncesi ve sonrası beslenme

Gebelik dönemi öncesi ve sonrası annenin beslenme düzeni hem bebeğin hem de annenin sağlığı açısından çok önemlidir. Ayrıca konforlu bir doğum süreci geçirmek için kilo kontrolünün sağlanması şarttır. Anne ve anne adaylarının beslenme programı düzenlenmeli, gerekli eğitimleri verilmeli ve takip edilmelidir. Doğum sonrası yaşanılacak olan emzirme döneminde de annenin beslenme programı süt oluşumunu desteklemelidir.

  • Kişiye özel beslenme programları

Diyet listeleri kişiye özgüdür. Kişinin gerekli ölçümleri ve testleri yapılmalı ve programa bu şekilde başlanmalıdır. Bir başkasına verilen diyet listesini uygulamak vücudunuzun ihtiyacı olan besinlerden mahrum kalmasına sebep olur. Kişinin tetkikleri yapılmalı, ölçümleri yapılmalı, öyküsü dinlenmeli ve tüm bunlara göre en uygun beslenme çizelgesi hazırlanmalıdır. Süreç boyunca takip yapılarak gerekli değişiklikler yine diyetisyen tarafından planlanmalıdır.

Diyetisyen Denizli

Aşırı kilo dışında aşırı zayıflık yani kilo alamamak da sağlığa zarar veren konulardan biridir. Bu kişilerin de bir beslenme ve diyet uzmanı tarafından profesyonel destek almaları gerekir.

Randevu alma işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler